Vishay/Dale RNC50H1001BPB14
RNC50H1001BPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1001BPB14
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1001BPB14.pdf
Availability of RNC50H1001BPB14
QUANTITY
RNC50H1001BPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1001BPB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1001BPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1001BPB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1001BPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1001BPB14 Details Description
Related parts for RNC50H1001BPB14
RES ARRAY 5 RES 20K OHM 10SIP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 68.84UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
F3SJ-A0420P25-TS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
60UF 200V 25.4X66.67 85C AXI datasheet.pdf