CTS Electronic Components 766161563GP
766161563GP picture photo
Mfg. Part Number
766161563GP
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 56K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161563GP.pdf
Availability of 766161563GP
QUANTITY
766161563GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161563GP
Internal Part NumberEIS-766161563GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Series766
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161563GP
Related Links76616, 766161563GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161563GP Details Description
Related parts for 766161563GP
RES 3.6M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PWM STEP-DN CONV 650MA 16-WLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX17061 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FRAM 38TSSOP datasheet.pdf
4+4 WAY F CRIMP L/BORE W/JS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf