CTS Electronic Components 766163183GP
766163183GP picture photo
Mfg. Part Number
766163183GP
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163183GP.pdf
Availability of 766163183GP
QUANTITY
766163183GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163183GP
Internal Part NumberEIS-766163183GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Series766
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163183GP
Related Links76616, 766163183GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163183GP Details Description
Related parts for 766163183GP
Crystal 16.2570MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 190MA 950 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 20-PLCC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
DSUB SCREW-LOCK MA 50P TIN datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A datasheet.pdf