Vishay/Dale RNC55J1421BRB14
RNC55J1421BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1421BRB14
Brief Description
RES 1.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1421BRB14.pdf
Availability of RNC55J1421BRB14
QUANTITY
RNC55J1421BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1421BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1421BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1421BRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1421BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1421BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1421BRB14
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
GDT 350V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf