Texas Instruments SN74LVC2G14DCKRE4
SN74LVC2G14DCKRE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74LVC2G14DCKRE4
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC DUAL SCHMITT-TRIG INV SC70-6
Datasheet Download
SN74LVC2G14DCKRE4.pdf
Availability of SN74LVC2G14DCKRE4
QUANTITY
SN74LVC2G14DCKRE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LVC2G14DCKRE4
Internal Part NumberEIS-SN74LVC2G14DCKRE4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 07/May/2014
Copper Wire Revision A 03/Nov/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeInverter
Number of Circuits2
Number of Inputs2
FeaturesSchmitt Trigger
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)10µA
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Logic Level - Low0.3 V ~ 1.4 V
Logic Level - High1.4 V ~ 3.7 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL4.3ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageSC-70-6
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LVC2G14DCKRE4
Related LinksSN74LVC2, SN74LVC2G14DCKRE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LVC2G14DCKRE4 Details Description
Related parts for SN74LVC2G14DCKRE4
IC SCHMITT-TRIGGER INVERT SC70-5 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 25MHZ 16CDIP datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M10 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO204AC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
ANT YAGI 5ELEM 150-174MHZ SILVER datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf