CTS Electronic Components 766163274GP
766163274GP picture photo
Mfg. Part Number
766163274GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 270K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163274GP.pdf
Availability of 766163274GP
QUANTITY
766163274GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163274GP
Internal Part NumberEIS-766163274GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163274GP
Related Links76616, 766163274GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163274GP Details Description
Related parts for 766163274GP
RES SMD 124 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC COUNTER 12STAGE BIN 16-SOEIAJ datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 600V 900A datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN FEMALE 18POS DUAL BLACK datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 50 MM datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf