CTS Electronic Components 766163560GPTR13
766163560GPTR13 picture photo
Mfg. Part Number
766163560GPTR13
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 56 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163560GPTR13.pdf
Availability of 766163560GPTR13
QUANTITY
766163560GPTR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163560GPTR13
Internal Part NumberEIS-766163560GPTR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163560GPTR13
Related Links7661635, 766163560GPTR13 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163560GPTR13 Details Description
Related parts for 766163560GPTR13
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
SENSOR 1500 PSI 1/8 NPT 9V datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
THYRISTOR 170V 150A SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN 12VOUT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
460VAC DRV, 100HP, IP55, W/ BR datasheet.pdf