CTS Electronic Components 766163561GP
766163561GP picture photo
Mfg. Part Number
766163561GP
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163561GP.pdf
Availability of 766163561GP
QUANTITY
766163561GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163561GP
Internal Part NumberEIS-766163561GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Series766
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163561GP
Related Links76616, 766163561GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163561GP Details Description
Related parts for 766163561GP
CABLE TIE LIGHT-HVY NAT 27.6" datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 820K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TRIPPING CAM 6X6X25 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
KFA POWER ENTRY MODULE FILTER 1A datasheet.pdf