CTS Electronic Components 766163563GP
766163563GP picture photo
Mfg. Part Number
766163563GP
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 56K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163563GP.pdf
Availability of 766163563GP
QUANTITY
766163563GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163563GP
Internal Part NumberEIS-766163563GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Series766
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163563GP
Related Links76616, 766163563GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163563GP Details Description
Related parts for 766163563GP
IC MONOSTABLE MULTIVIBRATOR 6DFN datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
12 WAY M/CRIMP S/BORE F/LATCH datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 3.9MH PC MNT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 3A 30 MOHM TH datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
EJECT LATCH .100 SHRD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf