CTS Electronic Components 767161183GP
767161183GP picture photo
Mfg. Part Number
767161183GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 18K OHM 16SOIC
Datasheet Download
767161183GP.pdf
Availability of 767161183GP
QUANTITY
767161183GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 767161183GP
Internal Part NumberEIS-767161183GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information767 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package43
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series767
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.093" (2.36mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)767161183GP
Related Links76716, 767161183GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
767161183GP Details Description
Related parts for 767161183GP
FIXED IND 2.2UH 6.9A 11.5 MOHM datasheet.pdf
EPOXY MNT KIT datasheet.pdf
SUB-MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
IC OSC XTAL 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN SOCKET 26-22AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf