Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD43R0
RNF12FTD43R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD43R0
Brief Description
RES 43 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD43R0.pdf
Availability of RNF12FTD43R0
QUANTITY
RNF12FTD43R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD43R0
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD43R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD43R0
Related LinksRNF12F, RNF12FTD43R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD43R0 Details Description
Related parts for RNF12FTD43R0
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK 3POS SIDE ENT 10.16MM datasheet.pdf
RES SMD 1.82M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 8.2A 8.8 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 316 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 192.3VC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 25V 3528 datasheet.pdf