CTS Electronic Components 767161683GP
767161683GP picture photo
Mfg. Part Number
767161683GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 68K OHM 16SOIC
Datasheet Download
767161683GP.pdf
Availability of 767161683GP
QUANTITY
767161683GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 767161683GP
Internal Part NumberEIS-767161683GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information767 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package43
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series767
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.093" (2.36mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)767161683GP
Related Links76716, 767161683GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
767161683GP Details Description
Related parts for 767161683GP
CAP CER 470PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN D-SUB FEMALE SCREW LOCK datasheet.pdf
LED SUPP CC BUCK 32V 500MA 7SIP datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 75W datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf