CTS Electronic Components 767163562GP
767163562GP picture photo
Mfg. Part Number
767163562GP
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 16SOIC
Datasheet Download
767163562GP.pdf
Availability of 767163562GP
QUANTITY
767163562GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 767163562GP
Internal Part NumberEIS-767163562GP
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.093" (2.36mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)767163562GP
Related Links76716, 767163562GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
767163562GP Details Description
Related parts for 767163562GP
FILTER LINE RFI WIRE TERM 10A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 R/A 12POS datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MULTIPORT ETH CTRL 352BGA datasheet.pdf
HEX KEY SET 6PC datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
2.0 WTB RETAINER 3CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf