FFF 76745-1CH-18LF
76745-1CH-18LF picture photo
Mfg. Part Number
76745-1CH-18LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN STACKER 18POS 0.100" T/H
Datasheet Download
76745-1CH-18LF.pdf
Availability of 76745-1CH-18LF
QUANTITY
76745-1CH-18LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 76745-1CH-18LF
Internal Part NumberEIS-76745-1CH-18LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationMetal 25/Feb/2013
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions18
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.025" (26.03mm)
Length - Post (Mating)0.434" (11.02mm)
Length - Stack Height0.472" (12.00mm)
Length - Tail0.119" (3.02mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)76745-1CH-18LF
Related Links76745-1, 76745-1CH-18LF Datasheet, FFF Distributor
76745-1CH-18LF Details Description
Related parts for 76745-1CH-18LF
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 82.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT MITYDSP-6711F datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CONV DC/DC STEP DOWN 9DSBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DL GOLD datasheet.pdf