FFF 76745-809-12LF
76745-809-12LF picture photo
Mfg. Part Number
76745-809-12LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
76745-809-12LF.pdf
Availability of 76745-809-12LF
QUANTITY
76745-809-12LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 76745-809-12LF
Internal Part NumberEIS-76745-809-12LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions12
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.525" (13.34mm)
Length - Post (Mating)0.225" (5.71mm)
Length - Stack Height0.200" (5.08mm)
Length - Tail0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)76745-809-12LF
Related Links76745-8, 76745-809-12LF Datasheet, FFF Distributor
76745-809-12LF Details Description
Related parts for 76745-809-12LF
FIXED IND 1.5UH 13.5A 4 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.58V SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 6UTDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 4.5V SSOT-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK FOR 40MM BGA datasheet.pdf