CTS Electronic Components 768161153GP
768161153GP picture photo
Mfg. Part Number
768161153GP
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 15K OHM 16SOIC
Datasheet Download
768161153GP.pdf
Availability of 768161153GP
QUANTITY
768161153GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 768161153GP
Internal Part NumberEIS-768161153GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information76816 Series Material Declaration
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package43
Series768
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)768161153GP
Related Links76816, 768161153GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
768161153GP Details Description
Related parts for 768161153GP
TRANS PNP 100V 6A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
GSS SAFETY LIMIT SW 3NC/1NO datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLUE 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 12V 10A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 48POS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf