CTS Electronic Components 768163683GP
768163683GP picture photo
Mfg. Part Number
768163683GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 68K OHM 16SOIC
Datasheet Download
768163683GP.pdf
Availability of 768163683GP
QUANTITY
768163683GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 768163683GP
Internal Part NumberEIS-768163683GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information76816 Series Material Declaration
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package43
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series768
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)768163683GP
Related Links76816, 768163683GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
768163683GP Details Description
Related parts for 768163683GP
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 2POS TH datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
XCEDE 4W 2PVH 6COL datasheet.pdf