CTS Electronic Components 768201222GP
768201222GP picture photo
Mfg. Part Number
768201222GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 19 RES 2.2K OHM 20SOIC
Datasheet Download
768201222GP.pdf
Availability of 768201222GP
QUANTITY
768201222GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 768201222GP
Internal Part NumberEIS-768201222GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,015
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series768
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±2%
Number of Resistors19
Number of Pins20
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.540" L x 0.220" W (13.70mm x 5.59mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)768201222GP
Related Links76820, 768201222GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
768201222GP Details Description
Related parts for 768201222GP
TERM BLOCK HDR 2.54MM 2POS PCB datasheet.pdf
SWITCH REED SPST .5A 22-38 A/T datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 6.5NS 119BGA datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 208CABGA datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
CRIMP TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
BRAID UNFLUXED GOLD .050"X25' datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf