CTS Electronic Components 768201472GP
768201472GP picture photo
Mfg. Part Number
768201472GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 19 RES 4.7K OHM 20SOIC
Datasheet Download
768201472GP.pdf
Availability of 768201472GP
QUANTITY
768201472GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 768201472GP
Internal Part NumberEIS-768201472GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,015
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series768
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±2%
Number of Resistors19
Number of Pins20
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.540" L x 0.220" W (13.70mm x 5.59mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)768201472GP
Related Links76820, 768201472GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
768201472GP Details Description
Related parts for 768201472GP
CONN RECEPT 11POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT89-5 datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD123 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2POS SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/2W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
3300UF 50V 19.05X66.68 85C AXI datasheet.pdf