Amphenol Aerospace Operations MS27656E25B29SB
MS27656E25B29SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E25B29SB
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656E25B29SB.pdf
Availability of MS27656E25B29SB
QUANTITY
MS27656E25B29SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E25B29SB
Internal Part NumberEIS-MS27656E25B29SB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E25B29SB
Related LinksMS27656, MS27656E25B29SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E25B29SB Details Description
Related parts for MS27656E25B29SB
CAP CER 3300PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18A 8SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 9SIP datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 8A 90 MOHM TH datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 2413 datasheet.pdf
SWITCHING JUMPER 3POS datasheet.pdf