Grayhill, Inc. 76PSB10S
76PSB10S picture photo
Mfg. Part Number
76PSB10S
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH 10 POS DIP PIANO SEALED
Datasheet Download
76PSB10S.pdf
Availability of 76PSB10S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
76PSB10S Order Process
Ship out your order
Specifications of 76PSB10S
Internal Part NumberEIS-76PSB10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series76
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions10
Current Rating150mA
Voltage Rating30VDC
Actuator TypePiano
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.301" (7.65mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesTape Seal
Body MaterialThermoplastic
Length1.080" (27.43mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)76PSB10S
Related Links76PS, 76PSB10S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
76PSB10S Details Description
Related parts for 76PSB10S
SCREWDRVR SLOT 0.45X2.6MM 3.72" datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 2POS SL156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf