AVX Corporation TAP336K010CRS
TAP336K010CRS picture photo
Mfg. Part Number
TAP336K010CRS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 10V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP336K010CRS.pdf
Availability of TAP336K010CRS
QUANTITY
TAP336K010CRS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP336K010CRS
Internal Part NumberEIS-TAP336K010CRS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP336K010CRS
Related LinksTAP336, TAP336K010CRS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP336K010CRS Details Description
Related parts for TAP336K010CRS
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
WIRE TIE 4.52" NYLON NEON YELLOW datasheet.pdf
TUBE PVC 600V CLR 1.25"(32.76MM) datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TQFN datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT-25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
MULTI TOUCH RING 32POS PB GR MED datasheet.pdf
RES 612 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT PIN datasheet.pdf