Grayhill, Inc. 76RGB10T
76RGB10T picture photo
Mfg. Part Number
76RGB10T
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW DIP RECESS RCKR 10POS AU
Datasheet Download
76RGB10T.pdf
Availability of 76RGB10T
QUANTITY
76RGB10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 76RGB10T
Internal Part NumberEIS-76RGB10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package9
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series76
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions10
Current Rating150mA
Voltage Rating30VDC
Actuator TypeRocker
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.292" (7.41mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialThermoplastic
Length1.080" (27.43mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)76RGB10T
Related Links76RG, 76RGB10T Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
76RGB10T Details Description
Related parts for 76RGB10T
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SMD datasheet.pdf
IC DRVR DECODE 8DIG 40-DIP datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A SIZE 53 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.1W SSM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf