Vishay/Dale RNC50J1170DSB14
RNC50J1170DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1170DSB14
Brief Description
RES 117 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1170DSB14.pdf
Availability of RNC50J1170DSB14
QUANTITY
RNC50J1170DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1170DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1170DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)117
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1170DSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1170DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1170DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1170DSB14
MODULE WIRELESS USB LR datasheet.pdf
CONN SOCKET 18-22AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A D5B datasheet.pdf
KJB 55C 55#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
MJ TE 8P COMPL PIN CAT5 PC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 3.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf