Vicor Corporation V300A12M500BN
V300A12M500BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A12M500BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12M500BN.pdf
Availability of V300A12M500BN
QUANTITY
V300A12M500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12M500BN
Internal Part NumberEIS-V300A12M500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.6A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12M500BN
Related LinksV300A1, V300A12M500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12M500BN Details Description
Related parts for V300A12M500BN
FIXED IND 390NH 150MA 2.37 OHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 390 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC FPGA 203 I/O 256FBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 11A TO262 datasheet.pdf
CTV 11C 2#20 9#10 SKT RECP datasheet.pdf
TV 6C 6#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
CAP 56 UF 20% 16 V datasheet.pdf