FFF 77311-102-10LF
77311-102-10LF picture photo
Mfg. Part Number
77311-102-10LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS
Datasheet Download
77311-102-10LF.pdf
Availability of 77311-102-10LF
QUANTITY
77311-102-10LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77311-102-10LF
Internal Part NumberEIS-77311-102-10LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77311-102-10LF
Related Links77311-1, 77311-102-10LF Datasheet, FFF Distributor
77311-102-10LF Details Description
Related parts for 77311-102-10LF
LED RED CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL SYNC 24QFN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 300MW SOT23 datasheet.pdf