FFF 77311-102-11LF
77311-102-11LF picture photo
Mfg. Part Number
77311-102-11LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS
Datasheet Download
77311-102-11LF.pdf
Availability of 77311-102-11LF
QUANTITY
77311-102-11LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77311-102-11LF
Internal Part NumberEIS-77311-102-11LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77311-102-11LF
Related Links77311-1, 77311-102-11LF Datasheet, FFF Distributor
77311-102-11LF Details Description
Related parts for 77311-102-11LF
IDC CABLE - MCE64K/MC64F/MCE64K datasheet.pdf
IC GATE NAND 6CH 2-INP 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
IC FPGA 489 I/O 676FBGA datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 8COL VERT datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 RW SN datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
RES 150 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf