FFF 77311-127-20LF
77311-127-20LF picture photo
Mfg. Part Number
77311-127-20LF
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS
Datasheet Download
77311-127-20LF.pdf
Availability of 77311-127-20LF
QUANTITY
77311-127-20LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77311-127-20LF
Internal Part NumberEIS-77311-127-20LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.260" (6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77311-127-20LF
Related Links77311-1, 77311-127-20LF Datasheet, FFF Distributor
77311-127-20LF Details Description
Related parts for 77311-127-20LF
CONN HEADER 18POS 2.5MM STR GOLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 20POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 41MM datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZHQ datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
D SUB MIXED FE PNEUMATIC CONTACT datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf