FFF 77311-401-12LF
77311-401-12LF picture photo
Mfg. Part Number
77311-401-12LF
Brief Description
BERGSTIK
Datasheet Download
77311-401-12LF.pdf
Availability of 77311-401-12LF
QUANTITY
77311-401-12LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77311-401-12LF
Internal Part NumberEIS-77311-401-12LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBergstik Design 03/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness78.7µin (2.00µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77311-401-12LF
Related Links77311-4, 77311-401-12LF Datasheet, FFF Distributor
77311-401-12LF Details Description
Related parts for 77311-401-12LF
RES SMD 221 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 16WLCSP datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf