FFF 77311-818-35LF
77311-818-35LF picture photo
Mfg. Part Number
77311-818-35LF
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS
Datasheet Download
77311-818-35LF.pdf
Availability of 77311-818-35LF
QUANTITY
77311-818-35LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77311-818-35LF
Internal Part NumberEIS-77311-818-35LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions35
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77311-818-35LF
Related Links77311-8, 77311-818-35LF Datasheet, FFF Distributor
77311-818-35LF Details Description
Related parts for 77311-818-35LF
LCD TFT 2.2" 176X220 QVGA datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 1.33M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 28POS TIN datasheet.pdf