FFF 77311-824-20LF
77311-824-20LF picture photo
Mfg. Part Number
77311-824-20LF
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS
Datasheet Download
77311-824-20LF.pdf
Availability of 77311-824-20LF
QUANTITY
77311-824-20LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77311-824-20LF
Internal Part NumberEIS-77311-824-20LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.266" (6.75mm)
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77311-824-20LF
Related Links77311-8, 77311-824-20LF Datasheet, FFF Distributor
77311-824-20LF Details Description
Related parts for 77311-824-20LF
MOSFET N-CH 1000V 4.3A TO-247AC datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SECURITY CTRLR 8/16BIT M5.1 datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN TERM PIN 12-14AWG CRIMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf