FFF 77313-122-40LF
77313-122-40LF picture photo
Mfg. Part Number
77313-122-40LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS
Datasheet Download
77313-122-40LF.pdf
Availability of 77313-122-40LF
QUANTITY
77313-122-40LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77313-122-40LF
Internal Part NumberEIS-77313-122-40LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.305" (7.75mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77313-122-40LF
Related Links77313-1, 77313-122-40LF Datasheet, FFF Distributor
77313-122-40LF Details Description
Related parts for 77313-122-40LF
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP D LATCH 48TVSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 8pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES AMPERAGE datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 22MA 95 OHM SMD datasheet.pdf