FFF 77315-101-36LF
77315-101-36LF picture photo
Mfg. Part Number
77315-101-36LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
BERGSTIK
Datasheet Download
77315-101-36LF.pdf
Availability of 77315-101-36LF
QUANTITY
77315-101-36LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77315-101-36LF
Internal Part NumberEIS-77315-101-36LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.225" (5.72mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77315-101-36LF
Related Links77315-1, 77315-101-36LF Datasheet, FFF Distributor
77315-101-36LF Details Description
Related parts for 77315-101-36LF
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 180A TO-3P datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 400CPR 5MM datasheet.pdf
LED FIBER OPTIC GAALAS datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.3A 110 MOHM TH datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY 2MM 8" RD/GN datasheet.pdf