Bourns Inc. 77F331J-TR-RC
77F331J-TR-RC picture photo
Mfg. Part Number
77F331J-TR-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 137MA 6.5 OHM TH
Datasheet Download
77F331J-TR-RC.pdf
Availability of 77F331J-TR-RC
QUANTITY
77F331J-TR-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 77F331J-TR-RC
Internal Part NumberEIS-77F331J-TR-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series77F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±5%
Current Rating137mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.5 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.4MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.410" L (3.99mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77F331J-TR-RC
Related Links77F331, 77F331J-TR-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
77F331J-TR-RC Details Description
Related parts for 77F331J-TR-RC
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS VERT GOLD 2MM datasheet.pdf
IC MUX CMOS RF VIDEO 8CH 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER PAR 36HSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
S2L-SMT 3.50/10/90G 3.2 BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 2W SMBG datasheet.pdf