SSI Technologies Inc P61-1000-S-A-I36-20MA-C
P61-1000-S-A-I36-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-1000-S-A-I36-20MA-C
Brief Description
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-1000-S-A-I36-20MA-C.pdf
Availability of P61-1000-S-A-I36-20MA-C
QUANTITY
P61-1000-S-A-I36-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-1000-S-A-I36-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-1000-S-A-I36-20MA-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-1000-S-A-I36-20MA-C
Related LinksP61-1000-S-, P61-1000-S-A-I36-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-1000-S-A-I36-20MA-C Details Description
Related parts for P61-1000-S-A-I36-20MA-C
LED T-3 1/4 YLW 12V WEDGE datasheet.pdf
PC BOARD 4.5X6.5 PLATED CONTACTS datasheet.pdf
BATT PK 12V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
ENCODER MOD HI TEMP 3CH 200CPR datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-245-2-1570 00500C SFTY EDGE datasheet.pdf
TRIAC 600V 16A TO-220F datasheet.pdf