Bourns Inc. 77F391J-TR-RC
77F391J-TR-RC picture photo
Mfg. Part Number
77F391J-TR-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 133MA 7.5 OHM TH
Datasheet Download
77F391J-TR-RC.pdf
Availability of 77F391J-TR-RC
QUANTITY
77F391J-TR-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 77F391J-TR-RC
Internal Part NumberEIS-77F391J-TR-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series77F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±5%
Current Rating133mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7.5 Ohm Max
Q @ Freq55 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.410" L (3.99mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77F391J-TR-RC
Related Links77F391, 77F391J-TR-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
77F391J-TR-RC Details Description
Related parts for 77F391J-TR-RC
IC MCU 8BIT 32KB OTP 84PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 37 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
LED OSLON SSL 660NM 150 SMD datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf