NorComp 780-M26-203L011
780-M26-203L011 picture photo
Mfg. Part Number
780-M26-203L011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
780-M26-203L011.pdf
Availability of 780-M26-203L011
QUANTITY
780-M26-203L011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 780-M26-203L011
Internal Part NumberEIS-780-M26-203L011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model780-M26-203Lxx1.pdf780-M26-203Lxx1.stp780-M26-203Lxx1.igs
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 780-M
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)780-M26-203L011
Related Links780-M26, 780-M26-203L011 Datasheet, NorComp Distributor
780-M26-203L011 Details Description
Related parts for 780-M26-203L011
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 2.94 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 38MM datasheet.pdf
CAP FILM 80UF 10% 500VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
IC FPGA 170 I/O 896FBGA datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS F R/A TIN datasheet.pdf