FFF 78548-216H
78548-216H picture photo
Mfg. Part Number
78548-216H
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET
Datasheet Download
78548-216H.pdf
Availability of 78548-216H
QUANTITY
78548-216H Order Process
Ship out your order
Specifications of 78548-216H
Internal Part NumberEIS-78548-216H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationBergStik Material 10/Mar/2010
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)78548-216H
Related Links78548, 78548-216H Datasheet, FFF Distributor
78548-216H Details Description
Related parts for 78548-216H
CONN HDR PIN RTANG 6 POS METRIC datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 50MHZ 8SO datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
VARISTOR 738V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 20MM NO datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 13.1MM datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf