Bourns Inc. 78F150J-RC
78F150J-RC picture photo
Mfg. Part Number
78F150J-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 335MA 930 MOHM TH
Datasheet Download
78F150J-RC.pdf
Availability of 78F150J-RC
QUANTITY
78F150J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 78F150J-RC
Internal Part NumberEIS-78F150J-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series78F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±5%
Current Rating335mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)930 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant16MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)78F150J-RC
Related Links78F15, 78F150J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
78F150J-RC Details Description
Related parts for 78F150J-RC
RES 270 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 6WLCSP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
CBL 14POS 0.5MM JMPR TYPE D 1' datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 672BGA datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 2.16A 170 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CTV 100C 100#22D PIN PLUG datasheet.pdf
CTV 19C 19#12 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf