Bourns Inc. 78F151J-RC
78F151J-RC picture photo
Mfg. Part Number
78F151J-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 150MA 5.4 OHM TH
Datasheet Download
78F151J-RC.pdf
Availability of 78F151J-RC
QUANTITY
78F151J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 78F151J-RC
Internal Part NumberEIS-78F151J-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series78F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.4 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant4.75MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)78F151J-RC
Related Links78F15, 78F151J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
78F151J-RC Details Description
Related parts for 78F151J-RC
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 342MA 600 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.4A 44.5 MOHM datasheet.pdf