Bourns Inc. 78F8R2J-RC
78F8R2J-RC picture photo
Mfg. Part Number
78F8R2J-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 425MA 550 MOHM
Datasheet Download
78F8R2J-RC.pdf
Availability of 78F8R2J-RC
QUANTITY
78F8R2J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 78F8R2J-RC
Internal Part NumberEIS-78F8R2J-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Design/SpecificationUV-Cured Material April/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series78F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±5%
Current Rating425mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)78F8R2J-RC
Related Links78F8R, 78F8R2J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
78F8R2J-RC Details Description
Related parts for 78F8R2J-RC
RES ARRAY 8 RES 8.2K OHM 1506 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 500 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 575 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf