| Internal Part Number | EIS-78FR27K-RC | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | 78F | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 270nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.11A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 85 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 360MHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm) | |