Vishay/BCcomponents K151K15C0GK5TH5
K151K15C0GK5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K151K15C0GK5TH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K151K15C0GK5TH5.pdf
Availability of K151K15C0GK5TH5
QUANTITY
K151K15C0GK5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K151K15C0GK5TH5
Internal Part NumberEIS-K151K15C0GK5TH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K151K15C0GK5TH5
Related LinksK151K15, K151K15C0GK5TH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K151K15C0GK5TH5 Details Description
Related parts for K151K15C0GK5TH5
IC BATT CHRG 4-LI+ 28V SW 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CRIMPING DIE 27 POS datasheet.pdf