AVX Corporation L0603100FHLTR
L0603100FHLTR picture photo
Mfg. Part Number
L0603100FHLTR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 300MA 450 MOHM
Datasheet Download
L0603100FHLTR.pdf
Availability of L0603100FHLTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L0603100FHLTR Order Process
Ship out your order
Specifications of L0603100FHLTR
Internal Part NumberEIS-L0603100FHLTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAccu-L®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance10nH
Tolerance±1%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant3.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.71mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L0603100FHLTR
Related LinksL06031, L0603100FHLTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
L0603100FHLTR Details Description
Related parts for L0603100FHLTR
FIXED IND 220NH 70MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 11.81"LX11.81"W datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR TIN 26POS datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
QSFP-CX4 DDR 4CH PLENUM OM2 6M datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 200MW SOD323 datasheet.pdf