| Internal Part Number | EIS-78FR33K-RC | |
| Product Training Modules | Magnetic Product Overview | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | 78F | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 330nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.11A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 95 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 335MHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm) | |