Bourns Inc. 79F2R2K-TR-RC
79F2R2K-TR-RC picture photo
Mfg. Part Number
79F2R2K-TR-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 230MA 1.2 OHM TH
Datasheet Download
79F2R2K-TR-RC.pdf
Availability of 79F2R2K-TR-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
79F2R2K-TR-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 79F2R2K-TR-RC
Internal Part NumberEIS-79F2R2K-TR-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL79F Series 28/Nov/2011
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series79F
PackagingTape & Box (TB)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±10%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm)