Bourns Inc. 79F2R7K-TR-RC
79F2R7K-TR-RC picture photo
Mfg. Part Number
79F2R7K-TR-RC
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 220MA 1.3 OHM TH
Datasheet Download
79F2R7K-TR-RC.pdf
Availability of 79F2R7K-TR-RC
QUANTITY
79F2R7K-TR-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 79F2R7K-TR-RC
Internal Part NumberEIS-79F2R7K-TR-RC
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series79F
PackagingTape & Box (TB)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)79F2R7K-TR-RC
Related Links79F2R7, 79F2R7K-TR-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
79F2R7K-TR-RC Details Description
Related parts for 79F2R7K-TR-RC
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN SMP JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 150A F SER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 5A 250VAC/VDC SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 15A DO5 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
RJI CORD 4XAWG22/7ETHERRAIL 1XIP datasheet.pdf
26500 8C 8#12 SKT PLUG datasheet.pdf
CMOS 80 MHz, Triple 8-Bit Video DAC IC datasheet.pdf