Bourns Inc. 79F330K-RC
79F330K-RC picture photo
Mfg. Part Number
79F330K-RC
Brief Description
FIXED IND 33UH 75MA 4.7 OHM TH
Datasheet Download
79F330K-RC.pdf
Availability of 79F330K-RC
QUANTITY
79F330K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 79F330K-RC
Internal Part NumberEIS-79F330K-RC
FamilyFixed Inductors
Series79F
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating75mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.7 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant13.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)79F330K-RC
Related Links79F33, 79F330K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
79F330K-RC Details Description
Related parts for 79F330K-RC
CONN RP-TNC JACK 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
V850ES KX1 IECUBE UNIT datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE LOCK UV BLK 7.87" 18LB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf