| Internal Part Number | EIS-HSCSLNN100PGAA5 | |
| Series | TruStability® HSC | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 100 PSI (689.48 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V | |
| Port Size | Male - 0.1" (2.47mm) Tube | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Maximum Pressure | 250 PSI (1723.69 kPa) | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C | |