Bourns Inc. 79F6R8K-RC
79F6R8K-RC picture photo
Mfg. Part Number
79F6R8K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 175MA 2 OHM TH
Datasheet Download
79F6R8K-RC.pdf
Availability of 79F6R8K-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
79F6R8K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 79F6R8K-RC
Internal Part NumberEIS-79F6R8K-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL79F Series 28/Nov/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series79F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating175mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant26MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)79F6R8K-RC
Related Links79F6R, 79F6R8K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
79F6R8K-RC Details Description
Related parts for 79F6R8K-RC
CONN PLUG 105POS 3ROW .100 VERT datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
TERM BLK SKT 4POS 2.36MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
13 SIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
KK RPC 156 HDR ASSY FRLK RTAN 12 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO252-2 datasheet.pdf